חתול הלך לאיבוד

חתולים רבים החיים בדירות או בבתים פרטיים מאבדים את דרכם ולא יודעים איך לחזור הביתה

להלן מספר תרחישים אופיינייים:
  1. דלת הדירה נשארה פתוחה והחתול יצא
  2. החלון או תריס המרפסת הושאר פתוח והחתול קפץ/נפל
  3. החתול הביתי אינו מסורס ובעונת הייחום בורח לחפש נקבות
  4. החתול רגיל לצאת ולהיכנס ויום אחד אינו חוזר
  5. אימצתם חתול חדש, הבאתם אותו הביתה ופתאום אתם לא מוצאים אותו
  6. ועוד ועוד…

למה זה קורה לנו ולהם? ומה עושים?

חתולים הם חיות הרוחשות להן טריטוריה בדרך של סימונה בריח שלהן ,ולאחר מכן הן מגינות עליה כמיטב יכולתן מפני חיות זרות. תהליך ההכרות עם המרחב החדש סימונו ותחושת השייכות אורך מספר שבועות.עם הבאת חתול חדש הביתה,  יש לשמור שלא יצא ממנו בכל דרך (סגירת חלונות, תריסים, דלתות, וכו) לפרק זמן של מספר שבועות. חתול המרגיש שייכות ובטחון בטריטוריה שלו, לא יעזוב אותה ללא סיבה.אחת הסיבות הנפוצות לבריחת חתולים זכרים הינה עונת הייחום. בעונה זו נישא באויר ריח הנקבות וחתולי הבית שאינם מסורסים, שוכחים את כל ההטבות והפינוקים  המורעפים עליהם בבית ,והולכים אחרי הייצר החייתי הבסיסי ביותר. הם יחפשו כל הזדמנות לצאת, וכאשר יצליחו, הם עשויים להיקלע לקרבות עם זכרים אחרים, להיפצע קשות, וכמובן לאבד את דרכם חזרה. הדרך הטובה ביותר למנוע זאת  היא לסרס את הזכרים, כאשר הגיל המועדף לכך הוא 7-8 חודשים, טרם כניסתם לבגרות מינית מלאה.

חתולים הגרים בדירות ומוצאים את עצמם מחוץ לדירה, נוהגים בדרך כלל לטפס למעלה. הרבה פעמים תמצאו  אותם יושבים על השטיח של השכנים בקומות שמעל הדירה שלכם, במקרים אחרים, הם ירדו לכיוון המרתף. במקרה שתפתח דלת אחת הדירות, הם ימהרו ויכנסו אליה, ואז יסתתרו מתחת לספה או באחת הפינות וישבו שם בשקט. אם החתול יצא מהדירה, חפשו אותו בחדר המדרגות מלמעלה למטה ואחר כך בדירות השכנים.
lostCat

חתולים שמצאו את דרכם מחוץ לבניין, יכנסו ללחץ (סטרס) שיגרום להם להסתתר בפינה שקטה ונסתרת. מתחת לשיחים, מתחת למכוניות, במקלטים וכו. למרבה המזל, (להבדיל מכלבים אשר נוהגים ללכת עד אובדן כוחות), החתולים קופאים במקום אחד,
וגם אחרי ימים רבים הם נישארים בקרבת מקום. המקום הנכון לחפש אותם הוא ברדיוס של כ- 50 מטר ממקום מגוריכם. חפשו טוב טוב מתחת לכל שיח, בכל פינה ומסתור. קיראו להם בשמם, חתולים שומעים למרחק של כ- 50 מטר ויש סיכוי טוב שיענו לקריאתכם בייללה קטנה. השעות המומלצות לחיפוש הן השעות השקטות בהן אין תנועה רבה. שעות הבוקר המוקדמות ושעות הערב המאוחרות והלילה. בשעות היום החתול נוטה להסתתר ולחכות לשעות החשכה כדי לחפש מזון או לשנות את מיקומו.

גם אם לא מצאתם אותו  מיד – אל תתיאשו והמשיכו לצאת בוקר וערב ולקרוא לו – הוא בקרבת מקום,
ובאיזשהו שלב יענה לכם
. חתולים רבים רבים נמצאו בסמיכות לביתם גם אחרי חודש ויותר.

החתול שלכם מחכה לכם וסומך עליכם שתמצאו אותו ותחזירו אותו הביתה בשלום !!!